پایگاه خبری خوی نیوز
اخبار - فرهنگی و هنری
جبارزاده؛ از خوی آذربایجان غربی تا مجلس شورای اسلامی
سه شنبه، ۲۹ مردادماه ۱۳۹۲
 جبارزاده؛ از خوی آذربایجان غربی تا مجلس شورای اسلامی


نگاهی به سابقه و بیوگرافی بسیاری از مدیران طراز اول کشورمان نشان می دهد که قریب به 70 درصد مدیران ارشد و صاحب نام ایران به ویژه در سالهای بعد از انقلاب از این سه استان برخاسته اند. هر چند سهم آذربایجان شرقی از حلقه ی مدیریت طراز اول کشور در حد و اندازه ی این استانها نبوده ولی با این حال، اندک مدیران ارشد آن نیز، از نظر کارنامه و عملکرد صاحب سبک و شهرت خاصی هستند.

در میان چهره های سرشناس و تاثیرگذار سه دهه ی اخیر آذربایجان شرقی، نام افرادی به چشم می خورد که امروزه کمتر نامی از آنها به گوش می رسد هر چند که در طی آن سالها، قول و عملشان، به سرعت در رسانه های مکتوب و مجازی آن دوران منعکس می شد و واکنش های مختلفی را هم بر می انگیخت.

در میان نامهایی چون: عبدالعلی زاده، درویش زاده، جواد انگجی، سبحان الهی، تاج الدینی، اعلمی، پزشکیان و چند تن دیگر، نباید نام «اسماعیل جبارزاده» را فراموش کرد. نماینده ی چهار دوره ی مجلس شورای اسلامی که کمتر کسی خنده بلند او را دیده و بیشتر با چهره ای جدی و در عین حال مصمم شناخته می شود!

نوشتار اخیر ما به بررسی زندگی، رویکرد سیاسی و عملکرد این نماینده ی صاحب نام آذربایجان شرقی می پردازد:

«اسماعیل جبارزاده» در سال 1339 در شهرستان خوی از توابع آذربایجان غربی به دنیا آمد. دوران تحصیل را در این شهر سپری کرد و با عضویت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مدتی را در جبهه های جنگ و دفاع از آب و خاک و کیان این کشور پرداخت. او هم مانند بسیاری دیگر از سرداران و مدیران ارشد استان، در لشکر همیشه سرافراز عاشورا سابقه فعالیت دارد. او مسئول بهداری لشکر عاشورا بود.

بعد از پایان جنگ در رشته دکترای علوم آزمایشگاهی از دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شد و از همین مرحله بود که پله های ترقی را به سرعت طی کرد. ابتدا و به طور همزمان در سال 1378به عضویت هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و هیات علمی انستیتو پاستور ایران درآمد.

اما علاقه ی او به فعالیت های سیاسی سبب شد تا در سال 71 عزم خود را برای حضور در مجلس شورای اسلامی جزم کند. سال 71 برای او خوش یمن بود. چرا که موفقیت بزرگی به دست آورد و در همان اولین سال کاندیداتوری اش در کسوت نماینده ی مردم تبریز، اسکو و آذرشهر به مجلس چهارم راه یافت. موفقیتی که تا چهار دوره ی دیگر یعنی 16 سال بعد هم دوام یافت. شاید در بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تعداد نمایندگانی که بیش از چهار دوره به مجلس راه یافته باشند انگشت شمار باشد و جبارزاده نیز از جمله همان وکلایی است که به این افتخار نایل آمد. از همین رو در سالهای آخر نمایندگی اش به چنان اعتبار و جایگاهی دست یافت که برخی از نمایندگان مجلس و حتی رئیس اصولگرای آن از تجربیات و دانش او در مورد برخی آئین نامه ها و قوانین نظر خواهی می کردند.

حداد عادل (رئس مجلس هفتم) و باهنر (نائب رئیس مجلس) هرگاه جبارزاده اخطار آئین نامه ای می داد و یا در مورد قانون و تبصره ای در مجلس تشکیک پیش می آمد سراغ جبارزاده می رفتند و نظر او را نافذ می دانستند.

جبارزاده از همان سالهای نخست ورود به مجلس يكي از چهره هاي اصلاح طلب خطه آذربايجان بود. در مجلس ششم به عضویت هيات رئيسه مجلس درآمد و يكي از معتمدين رییس وقت مجلس شد.

او بسيار كم حرف بود، اما وقتي كارت خود را براي تذكر آيين نامه اي بالا مي برد قطعا يك نكته كليدي را بازگو مي كرد. در اين دوره از مجلس كه اكثر تذكرات آيين نامه اي از سوي هيات رئيسه ناوارد بيان می شد كسي به خاطر ندارد كه تذكر آيين نامه اي جبارزاده ناوارد اعلام شود.

وي از معدود نمايندگان مجلس ششم بود كه تاييد صلاحيت شد و توانست اعتماد مجدد مردم حوزه انتخابيه تبريز، اسكو و آذرشهر را جلب كند و در كنار محمدرضا ميرتاج الديني، اكبر اعلمي و عشرت شايق براي چهارمين بار در سال 83 لباس وكالت تبريزي ها را به تن كند.

جبارزاده در حوادث سال 85 مناطق آذربايجان يكي از نمايندگاني بود كه راه ميانه را در پيش گرفت و تلاش بسيار كرد كه سوء تفاهم پيش آمده بر سر روزنامه ايران با كمترين هزينه حل و فصل شود.

کارگزاران ، محور فعالیت های سیاسی :

جبارزاده اما در همه ی این سالها، حفظ آرامش و سکوت خبری را به جنجال و خبرسازی ترجیح می داد. با این حال یکی از مهمترین شاخصه هایی که جبارزاده به واسطه ی آن به شهرت سیاسی رسید، عضویت او در یک حزب سیاسی بود که واکنش ها و بازتاب های گسترده ای در سپهر سیاسی ایران خلق کرد. جبارزاده در سال 1374 به عضویت شورای مرکزی حزب «کارگزاران سازندگی» درآمد و بدین ترتیب نام خود را در میان لیست بزرگان سیاسی _ اقتصادی آن دوران بر سر زبانها انداخت.

مهمتر از اینها، نام او در کنار 20 شخصیت مطرح سیاسی روز کشور به عنوان یکی از موسسین این حزب در کنار نامهایی چون: سید حسین مرعشی (استاندار کرمان)، کرباسچی (استاندار اصفهان، شهردار تهران)، دکتر محمد علی نجفی (وزیر سابق فرهنگ و وزیر سابق آموزش و پرورش)، محمد هاشمی(معاون اجرایی رئیس جمهور هاشمی)، دکتر مهاجرانی( نماینده تهران در دور اول مجلس)، فائزه هاشمی (دختر هاشمی رفسنجانی و نماینده مجلس پنجم)، اسحاق جهانگیری (استاندار اصفهان و وزیر معادن)، فروزش (وزیر جهاد سازندگی)، عطریانفر (معاون سیاسی وزیر کشور) و سایرین بیشتر به چشم آمد.

از آنجا که بدنه ی اصلی اعضای هیات موسس این حزب را خاندان آقای هاشمی رفسنجانی تشکیل می دادند (حدود 40 درصد) بنابراین به جرات می توان خط فکری و رویکرد این حزب را حدس زد و در کنار همه ی این حدس و گمان ها در نهایت می توان به این نتیجه ی ساده و متقن رسید که جبارزاده مانند مهندس عبدالعلی زاده (استاندار وقت آذربایجان شرقی) از مریدان و رهروان فکری هاشمی رفسنجانی است.

سنگ بنای حزب کارگزاران درست در مقطعی گذاشته شد که یک سال از عمر دولت دوم رفسنجانی باقی مانده بود. کارگزاران نخستین حزب سیاسی در ایران بود که در درون دولت شکل گرفت.

در بهمن ماه ۱۳۷۴ شانزده تن از وزیران، معاونان و نزدیکان هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور وقت ایران در بیانیه‌ای با عنوان «خدمتگزارن سازندگی» اعلام کردند در انتخابات مجلس پنجم حضور فعال خواهند داشت و فهرستی از کاندیداهای مورد حمایت خود را معرفی خواهند کرد. آنها با صدور بیانیه‌ای با عنوان «کارگزاران سازندگی» حضور خود را در عرصه انتخابات اعلام کردند.

کارگزاران به دست جمعی از مدیران وقت تاسیس شد که اغلب از ۳ استان کشور برخاسته بودند؛ کرمان، اصفهان و یزد!

حزب کارگزاران با قدرت تمام وارد صحنه ی انتخابات ریاست جمهوری سال 76 شد و از کاندیداتوری سید محمد خاتمی حمایت کرد. پیروزی کاندیدای مورد حمایت کارگزاران( خاتمی) فرصت طلایی برای عرض اندام اعضای شورای مرکزی حزب بود. طبیعی بود که اسماعیل جبارزاده به عنوان عضو شورای مرکزی کارگزاران، به خاطر مسئولیتش در حزب، منتسب به اصلاح طلبان آن دوران باشد و این پیروزی را محصول تلاش های خود در استان و ایران قلمداد کند. اما او در سایه همقطاران ورزیده و سیاست مداران مشهور حزب قرار گرفت و هرگز مثل سایر اعضای حلقه ی اصلی که گاه و بیگاه با اظهارات جنجالی و موضع گیری های افراطی، آرامش کارگزاران، کشور و صحنه ی سیاست را به هم می ریختند وارد نشد. او شیوه ای متعادل و موضع «سکوت» اتخاذ کرد و بدین ترتیب از تیررس حمله و عتاب و خطاب بسیاری از اصولگرایان تندرو در امان ماند.

چهار دوره نمایندگی مجلس:

جبارزاده هرچند سابقه ی 16 سال حضور در چهار دوره مجلس ( چهارم تا هفتم) را در پرونده کاری خود به ثبت رساند اما برخلاف بسیاری از نمایندگان، بیشتر سکوت پیشه کرد و از موضع گیری های جنجالی اجتناب کرد. هرگز وارد مناقشات و مسائل بحث برانگیز بین نمایندگان نشد و چهره ای تقریبا آرام از خود به نمایش گذاشت. اما با این حال تا مقام عضویت در هیئت رییسه مجلس (منشی مجلس هفتم) و نایب رییسی کمیسیون برنامه و بودجه (مجلس ششم) پیش رفت.

او در انتخابات مجلس هفتم یعنی آخرین حضورش درپارلمان کشور، با کسب 168300 رای و حدود 35 درصد کل آرا به کار خود در قوه مقننه پایان داد و انگیزه خود برای کاندیداتوری در مجلس هشتم و نهم را هم از دست داد و برای این کار ثبت نام نکرد.

جبار زاده، کارگزار دیروز ، فعال علمی امروز

جبارزاده و انتخابات ریاست جمهوری سالهای 84 و 88 :

در انتخابات ریاست جمهوری سال 1384 همان گونه که پیش بینی می شد جبارزده از کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی حمایت می کرد. او حتی برخی از دیدارها و نتیجه رایزنی های خود با رفسنجانی را در رسانه ها اعلام می کرد و در نهایت هم فروردین 84 یعنی دو ماه مانده به انتخابات، از تشکیل ستادی به نام« ستاد نمایندگان علاقمند به حضور رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری» خبر داد.

او حتی در بهمن سال 83 یعنی چند ماه قبل از انتخابات به صحنه آمد و با ادبیاتی هشدار دهنده، از حمایت قاطع خود و حزب متبوعش سخن گفت. جبارزاده در این سخنان،بار دیگر بر حمایتش از رفسنجانی پای فشرد و اظهار داشت: مردم خيالشان راحت است كه هاشمي مي آيد، اين گروه هاي سياسي هستند كه نگرانند!

جبارزاده احتمال معرفي كانديداي ديگري از سوي كارگزاران غير از هاشمي رفسنجاني را رد كرد و گفت: اصلاً به اين موضوع فكر نكرديم چون به نظر ما هاشمي مي آيد و اگر بيايد رأي مي آورد!

نماينده تبريز در جواب به سوالي درباره ارزيابي حمايت اصولگرايان از هاشمي رفسنجاني گفت: افتخار مي كنيم كانديداي ما مشخصات دلخواه اصولگرايان و نيز اصلاح طلبان را داشته باشد! با همه ی اطمینانی که جبارزاده از پیروزی رفسنجانی داشت اما با این حال کاندیدای مورد حمایت او رای نیاورد و بدین ترتیب دوران سکوت سیاسی و به عبارتی بهتر «قهر سیاسی » جبارزاده از همین سال استارت خورد.

جبارزاده اما در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 به همراه هادی غفاری از سوی دبیر حزب اعتماد ملی و کاندیدای این دوره ( مهدی کروبی) به عنوان عضو شورای سیاست گذاری ستاد انتخاباتی استان آذربایجان شرقی منصوب شد. با این حال حزب کارگزاران بر اساس مرام خویش از کاندیداتوری موسوی حمایت کرد و حتی از سوی سخنگوی حزب، از جبارزاده به عنوان «عضو کمیته ویژه انتخابات» نام برده شد!

جبارزاده و انتخابات سال 92 ریاست جمهوری:

در انتخابات حساس ریاست جمهوری برابر انتظاراتی که از همفکران جبارزاده می رفت او در کسوت حامیان یکی از کاندیداهای اصلاح طلب درآمد. اما سیر حمایتی او از کاندیداهای مطرح خود داستانی است. ابتدا پیش بینی می شد که بر اساس مسلک کارگزاران «فرو رفته در کما»، از کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی حمایت کند. اما سوم اردیبهشت ماه 92 یعنی چند روز مانده به آغاز مهلت ثبت نام کاندیداها، نام او در میان لیستی موسوم به «عده ای از ایثارگران و رزمندگان دفاع مقدس» منتشر شد که از کاندیداتوری محمد خاتمی حمایت می کردند. دراین لیست نام افرادی مانند : دکتر پزشکیان، سردار مصطفی مولوی، حجت الاسلام مهدوی، عباس دوزدوزانی و هادی غفاری به چشم می خورند. اما به دنبال منتفی شدن حضور خاتمی در انتخابات و ثبت نام هاشمی رفسنجانی، جبارزاده بار دیگر از پدر معنوی حزب کارگزاران حمایت کرد. شنیده ها حکایت ازآن داشت که جبارزاده، سبحان الهی، عبدالعلی زاده، محمدزاده و میرطاهر موسوی مسئولیت فعال سازی ستادهای تبلیغاتی هاشمی رفسنجانی در استان های شمالغرب کشور را بر عهده گرفته بودند.

اما با رد صلاحیت رفسنجانی ، همه ی رشته ها پنبه شد و این ستادها نیز هرگز مجال ظهور عینی و فرصت عملی پیدا نکردند. در چنین شرایطی انتظار می رفت که جبارزاده از کاندیداتوری روحانی یا عارف به عنوان دو کاندیدای اصلاح طلب حمایت کند. اما حتی اگر اعتقاد جبارزاده به روحانی یا عارف قلبی و واقعی بوده باشد در ظاهر و در قالب رسانه های گروهی چنین واکنشی از او چندان به چشم نیامد و چنگی به دل نزد! در حالی که هم قطاران او در مجلس های گذشته (مانند: سید مهدی حسینی، پزشکیان و ...) حمایت خود از روحانی را علنی کردند. همچنان که نمایندگانی مانند: رحمانی، فرهنگی، منادی به استقبال ولایتی در تبریز رفتند!

جبارزاده و مواضع او نسبت به دولت احمدی نژاد:

آخرین دوره ی حضور جبارزاده در مجلس( دور هفتم _ 1383 تا 1387) با روی کار آمدن دولت اول احمدی نژاد همزمان بود. همانگونه که انتظار می رفت جبارزاده هرگز با سیاست های دولت احمدی نژاد موافق و همراه نبود همچنان که با این برنامه ها چندان سر ناسازگاری نگذاشت و انتقاد جدی و خبرسازی هم با این سیاست ها از خود بروز نداد. باور او به تعامل بود و همکاری! او در کسوت یکی از نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس گاه و بیگاه اخطارها و تذکرهای آئین نامه ای به دولت و شخص احمدی نژاد می داد.

اعتراض به احمدی نژاد به خاطر بدرقه ملوانان انگلیسی، اخطار آئین نامه ای در خصوص 7 سوال بودجه ای از رییس جمهور ، علت عدم حذف یارانه محصولات پتروشیمی، سوال در مورد واردات 5/6 میلیارد دلار بنزین در سال 86، تذکر به وزیر ارشاد به خاطراهانت روزنامه کیهان نسبت به مرجع تقلید (آیت ا... صانعی)، تذکر کتبی به احمدی نژاد به خاطر آنچه که فرافکنی دولت، تخریب دیگران و متهم کردن آنان به عدم همکاری با دولت به قصد توجیه سوء مدیریت ها (سال 1385) نامیده شد و درخواست از احمدی نژاد برای شفاف سازی و شفاف گویی و معرفی رانت خواران مورد ادعا، تذكر به احمدی نژاد در خصوص «ضرورت رعايت بي‌طرفی دولت و پرهيز از ورود به مناقشات جناحی» و تغییرات مدیریتی درخبرگزاری ایسنا (1386)، از جمله شاخص ترین رویکردهای انتقادی جبارزاده نسبت به دولت احمدی نژاد محسوب می شود.

روزه سکوت سیاسی و پرداختن به فعالیت های علمی:

جبار زاده در سال 1385شرکت دارویی پلر دارو را به همراه برخی از دوستان خود بنیان نهاد. پلر دارو به عنوان يکي از شرکت هاي وارد کننده داروهاي فوريتي و تک نسخه اي، در زمینه صادرات و واردات دارو، تجهيزات پزشکي، محصولات آرايشي و بهداشتي، مکمل هاي غذايي فعاليت خود را از سال 1385 آغاز کرد.

او به عضویت هیئت مدیره این شرکت درآمده و مدیرعاملی ان را هم عهده دار شد. او پیش از این مسئولیت های تخصصی دیگری را هم بر عهده داشت. مسئولیت هایی مانند : رياست هيئت مديره بيمارستان بهبود و عضو هيئت علمي انستيتو پاستور ايران!

تاسیس موسسه ربع رشیدی:

از اواسط دهه ی 80 به نظر می رسید که جبارزاده رویکرد علمی _ پژوهشی را بر رویکرد سیاسی صرف ترجیح می دهد و سیاسی کاری و سیاست ورزی به خاطر برخی ناکامی های سیاسی در سطح کلان حزب کارگزاران، دیگر برای او جذابیت ندارد. به همین خاطر عطای نمایندگی مجلس را از همان انتخابات سال 1386(مجلس هشتم) به لقایش بخشید و به سمت فعالیت های علمی و دانشگاهی روی آورد.

در یکی از مهمترین اقدامات خود، در دورانی که هنوز نماینده مردم تبریز در مجلس بود پایه های تاسیس یک موسسه آموزشی با نام تاریخی ربع رشیدی را در تبریز بنیان نهاد و موفق شد بعد از 5 سال پیگیری، مجوز این دانشگاه غیرانتفاعی را در اردیبهشت ماه سال 1386 از وزارت تحقیقات، علوم و فناوری دریافت کند. البته دریافت مجوز یک موسسه علمی_ دانشگاهی توسط نمایندگان مجلس در تبریز مسبوق به سابقه بود. چرا که پیش از جبارزاده هم یکی دیگر از نمایندگان مجلس (دکتر میلانی) سالها پیش مجوز تاسیس اولین موسسه علمی و دانشگاهی غیر انتفاعی به نام نبی اکرم (ص) را دریافت کرده بود.

در مراسم افتتاح موسسه ربع رشیدی، بسیاری از مسئولان بلندپایه استان (مانند: امام جمعه تبریز و استاندار معمارزاده) حضور داشتند. این امر گویای آن است که حامیان جبارزاده برای راه اندازی این حرکت علمی و دانشگاهی کم نبودند!

موسسه ربع رشیدی با توجه به کسب موافقت قطعی از وزارت علوم، بالاخره در سال 1386 وارد کنکور سراسری گردید و در این سال در چهار رشته کارشناسی از طریق کنکور سراسری 250 دانشجو پذیرش نمود.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید دکتر روحانی که بسیاری از گروه ها و شخصیت های سیاسی آگاهانه و یا ناآگاهانه خود را در پیروزی او سهیم دانسته و او را منتسب به خود می دانند! انتظار سپردن برخی مسئولیتهای سیاسی و مدیریتی به دست حلقه ی دوستان دیروز مانند «کارگزاران» بعید نیست! به هرحال روحانی منتسب به اصلاح طلبان بوده و رفاقت و دوستی دیرینه او با هاشمی رفسنجانی به عنوان پدر معنوی حزب کارگزاران کم چیزی نیست که بدین سادگی در سپردن پست های مدیریتی به یاران او فراموش شود. در این صورت نباید شنیدن خبر انتساب یکی از اعضای اصلی شورای مرکزی حزب کارگزاران به نام «جبارزاده» چندان عجیب و دور از انتظار باشد! اما همه ی اینها در شرایطی است که خود دکتر جبارزاده بخواهد بار دیگر از اشتغال خود در مراکز علمی و دارویی کم کرده و به عرصه ی سیاست بازگردد. در این صورت شک نکنید که جبارزاده یکی از همان مردان با تجربه ی صفحه شطرنج سیاست خواهد بود. تا چه پیش آید و چه در نظر آید...!

محمد امین خوش نیت

منبع: نصرنیوز

تعداد بازدید: 1170 مرتبه
جدیدترین اخبار خوی
- اختصاصي خوي نيوز: نگرشي بر شعر انزاب خوئي /متن سخنراني عليرضا ذيحق در برنامه گراميداشت استاد انزاب خويي
- اختصاصي خوي نيوز: برنامه گرامي داشت استاد انزاب خويي + تصاوير
- سید حسن خمینی:اگر می خواهیم فساد از بین رود به آغوش مردم برگردیم
- دكترروحانی فرا رسیدن روز ملی جمهوری آذربایجان را تبریک گفت
- اجراي برنامه هاي شاد فرهنگي و هنري توسط معاونت فرهنگي شهرداري خوي
- رئیس حوزه‌های علمیه‌های خوی:اسلام برای همه معضل‌‌ها نسخه شفابخش دارد
- سيواني: كارگروه هاي مختلف جوانان در خوي تشكيل شود
- دوره آموزشی مربیان نجات غریق شمال آذربایجان غربی ویژه بانوان در خوی برگزار شد
- آشیق ساعد :موسیقی آذربایجانی قربانی «دلال‌بازی» روابط عمومی ادارات
- گاهی به پایداری ناپایدار اصول گرایان
- همایش تبیین اندیشه‌های امام خمینی(ره) در خوی برگزار شد
- رمز تندخویی جناح مقابل دولت/ محمد نوری
- کدام تدبیر ؟ کدام امید؟
- اختصاصي خوي نيوز: كانديداهاي احتمالي انتخابات مجلس دهم از خوي چه كساني هستند؟
- رهبر انقلاب در ديدار نمايندگان مجلس: مواضع ما در مسائل هسته ای همان مطالبی است که علناً برای مردم بیان کرده ایم
نظرات کاربران
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است. تمام حقوق سایت برای صاحب سایت محفوظ است.